Nämä asiat mietityttävät, ihastuttavat ja vihastuttavat Kouvolan Sanomien lukijoita.
Suomen talouskasvu sakkaa ja yrittäjyys on vaikeuksissa. Samalla S-ryhmä hallitsee lähes puolta ruokakaupasta ja vaikuttaa polttoaine-, ravintola-, hotelli- ja pankkialalla sekä alkutuotannossa. Myös politiikassa riittää yhteyksiä. Kuinka suuri osa Suomen ongelmista johtuu siitä, että S-ryhmän annetaan sanella myös politiikan suuntaa?
Olisi kyllä mukavaa katsoa ohjelmaa Tanssii susien, karhujen, possujen ja lehmien kanssa. Ja samalla voisi nähdä, miten metsissä ja tuotantotiloilla asiat oikein ovat. Voi sitä ulvomisen ja röhkimisen määrää.
Nyt ovat menneet totuus ja valhe sekaisin: Kouvolan seurakuntayhtymä kutsunut puhujakseen Timo R. Stewartin. Tehnyt kirjan kansanmurhasta. Käsittämätöntä seurakunnalta. Eikö sielläkään etsitä totuutta?
Kyllä tässä nyt pelottaa sairaana ja vanhana miten elämän loppuaika menee. Ei taida olla enää huolta eikä hoivaa kenelläkään. On erikoista toimintaa!
Tj Hakari ei ole helppo duuni sulla oikaista kieroon kasvanutta organisaatiota.
Niiranen ja Hagman olivat liian kilttejä. Riittääkö nykyisellä hva:n johtajalla uskallusta nostaa epäkohdat päivänvaloon? Ja viedä muutokset onnistuneesti läpi?
Anu Salonen, voitko tarkentaa mitä tarkoittaa ikääntyneiden yhteisöllinen asuminen? Mitä kohderyhmää se oikeasti palvelee.
Kun nyt olen seurannut näitä lakkautuksia näistä kotiuttamisyksiköistä vai mitä ne ny ovatkaan niin meikämies näkee ne silleen et saan olla kotonain kun ei tuu mikään sossutäti kyselee että pärjäänkö niinkö kävi kaverille, kun kuulemma voi tehdä ns. huoli-ilmoituksia!
Mies Sippolasta
Ministeri PS Rydman, onko haasteena ikäihmisen hoito, pitkäaikaispaikat? Mitä te niitä nyt lopetatte? Hyvä PS. Toivottavasti kansa nyt herää tuohon teidän kapitalismiin.
Kovin on laiskaa porukkaa Korian koulun henkilökunta, kun autot on parkeerattu nurmialueelle, vaikka vieressä on tyhjä parkkipaikka. Hyvää viestiä lapsille liikkumisen tärkeydestä.
Eivätkö katuvalaistussuunnittelijat tosiaan tiedä, että kellertävä valaistus paras, uusi kylmänvalkoinen taas rasittaa silmiä ja valaisukyky huono.
Helsingin Musiikkitalon urkuhankinnassa oli tärkeä merkitys Kaija Saariahon miljoonalahjoituksella. Löytyisikö meiltä Kymenlaaksosta henkilöä/henkilöitä, jotka pystyisivät ja tahtoisivat turvaata Kymi Sinfonietan tulevaisuutta yksityisinä henkilöinä? Se raha ei menisi hukkaan!
Edellinen hallitus ei todellakaan pelastanut maata, päinvastoin. Onko tullut mieleen, ettei voi vain ottaa lainaa lainan päälle. Kas kun ne lainat pitää maksaa takaisin. Äly hoi älä jätä.
Edellinen hallitus pelasti valtion koronalta. Niistä koroista koitetaan nyt selvitä. Kyseenalainen pelastus. Toiset tuhlaa ja toiset hoitaa sotkun.
Ei ne vanhemmat turhaan taistele koulujensa puolesta. Heillä on suuri huoli omista lapsistaan. Ottakaa huolet vakavasti!
Hyvä ehdotus napakoissa että voitaisiinko auttaa Keijo Vesalaista saamaan uusi mökki. Minä olen valmis antamaan rahaa keräykseen, jos sellainen toteutetaan. Pitää vaan katsoa että luvat on kunnossa. Voisiko joku rakennusalan yritys auttaa? Jos ei muuta keksitä, niin asuntovaunun voisi varmasti pitää tontilla. Uskomatonta toimintaa kaupungin taholta. Pääsimme taas Iltapäivälehtiin.
Miksi Myrrän aikana ei ostettu näitä kolmea peluria? Myrrä heitettiin bussin alle. Oliko uhkana seuran johdolle?
Suu suppuun nyt liputuksista. Urheilijat on urheilijoita, älkää sekoittako pride-kansaa heihin.
Weismyller
Tänään vietetään naisten "palkkapäivää". Milloinhan vietetään naisten "työtuntipäivää".
Täytyy sanoa että oli onni kun omaiseni pääsi pois tästä tulevasta kidutuksesta, joka sairaita vanhuksia kohtaa. Kiitos Lauttaranta, hoitajat olitte ihania!
Hyvä Kouvolan Vesi. Nyt ei Napan työmaa näytä tehokkaalta. Koneet seisoo ja taukokoppi kutsuu. Vastuullinen firma hoitaisi työt ripeästi ennen talvea.