Kuolleita: Mikko Ilmari Kiehelä 1953–2020

Mikko Kiehelä 8.1.1953-1.12.2020.
Mikko Kiehelä 8.1.1953-1.12.2020.

Komisario evp., laskuvarjojoukkojen reservin yliluutnantti, yli kymmenkertainen kriisinhallintaveteraani ja Kymenlaakson Rauhanturvaajat ry:n ex-puheenjohtaja Mikko Kiehelä sai iäisyyskutsun nukkuen ikuiseen uneen Kotkassa 1.12.2020. Hän oli syntynyt Kouvolassa 8.1.1953.

Mikko vietti lapsuutensa ja nuoruutensa Kouvolassa ja aloitti vuonna 1964 oppikoulun Kouvolan lyseossa kirjoittaen ylioppilaaksi vuonna 1973.

Mikko harrasti telinevoimistelua lyseon ja Kouvolan Urheilijoiden joukkueessa. Valmentajana toimi ”Lyskan jumppamaikka” Lasse Johansson. Lyseon aikainen Mikon luokkatoveri ja moninkertainen telinevoimistelun SM-kisojen mitalisti Markku Hyrske kertoi kirjoittajalle puhelimessa 6.1.2021, että Mikko oli erittäin päämäärätietoinen harjoittelija ja harjoitteli ehkä vähemmän kuin muut, mutta kompensoi määrän kovalla harjoituksella.

Lyseon pojat saivat joukkuevoimistelun SM-kisoissa sekä myöskin Kouvolan Urheilijoiden joukkueessa kaikenvärisiä mitaleita. Koulun jälkeen Mikko oli ”Lyseon joukkueen tapaamisten järjestäjä ja yhteyksien pitäjä.”

Mikko Kiehelä suoritti varusmiespalveluksensa kovat pääsykokeet läpäisseenä Laskuvarjojääkärikoulussa Valkealan Utissa, kurssilla 12, 2.5.1973–27.3.1974 ja kotiutui vänrikkinä. Hän oli myös va-vänrikkinä LjK:n kouluttajana.

Mikko teki työuransa poliisina aloittaen Helsingin poliisilaitoksen nuorempana konstaapelina 14.2.1977 ja siirtyi Kouvolan nimismiespiiriin 1.11.1977. Mikko suoritti vaaditut kurssit ja yleni komisarioksi 1.1.1991 palvellen Kouvolassa, kunnes siirtyi eläkkeelle 1.4.2012.

Mikon kriisinhallintatehtävien määrä hakee vertaistaan koko Suomessa. Ura alkoi Namibiassa YK:n UNTAG-operaatiossa sotilaspoliisissa vuoden pestillä 1989–1990.

Vuonna 1994 Suomi lähetti ensimmäisen kerran poliiseja ulkomaille Mosambikiin kriisinhallintatehtäviin. Näiden viiden joukossa oli myös komisario Kiehelä Kouvolasta ja tehtävä oli erityisasiantuntija 12.4.1994–31.12.1994.

Hän toimi 1997 Albaniassa kaksi kuukautta, 2000 Zimbabwessa vaalitarkkailijana kolmisen viikkoa, samana vuonna Tansaniassa vaalitarkkailijana kolmisen viikkoa sekä Albaniassa erityisasiantuntijana 5.11.2001–31.7.2002. Sudanissa Mikko oli työtehtävissä vuosina 2005–2007 kahteen eri otteeseen.

Viimeinen tehtävä oli Euroopan Unionin (EUPOL Afganistan) erityisasiantuntijana 9.6.2010–31.3.2011. Afganistanissa Mikon toimipaikka oli USA:n suuri, 5 000 sotilaan Bagramin lentotukikohta satoine panssareineen ja kymmenine helikoptereineen ja lentokoneineen.

Mikko Kiehelä ehti toimia vuosina 2008–2009 Kymenlaakson Rauhanturvaajat ry:n puheenjohtajana. Hänellä on lähemmäs parikymmentä kunniamerkkiä. Mikon huikea ura sai arvoisensa tunnustuksen, kun vuonna 2006 hän ja elämänkumppaninsa Anna-Maija Havukainen saivat tasavallan presidentti Tarja Halosen kutsun itsenäisyyspäivän juhlavastaanotolle presidentin linnaan. Niihin juhliin ei päästä puhumalla, vaan ansioilla. Kunnia sille kenelle se kuuluu!

Mikon siunaustilaisuus oli 17.12.2020 Kouvolan vanhassa kappelissa. Mikkoa jäivät kaipaamaan elämänkumppani Anna-Maija, ystävät, tutut ja barettiveljet ja -sisaret

Barettiveli Mikko Kiehelän muistoa kunnioittaen:

Kalervo Seppälä

Kymenlaakson Sinibaretit ry:n puheenjohtaja 1983–1986, Kouvola