Taidemuseo Poikilossa avataan torstaina Kouvolan taiteilijaseuran 10-vuotisjuhlanäyttely Myötä

Myötä-näyttelyn nimi korostaa yhdessä tekemistä ja samaan suuntaan ponnistelua.

Mari Lehtosalo

Taiteilijaseuran 10-vuotisjuhlanäyttelyä rakennetaan parhaillaan taidemuseo Poikilossa.
Taiteilijaseuran 10-vuotisjuhlanäyttelyä rakennetaan parhaillaan taidemuseo Poikilossa.

Kouvolan taiteilijaseura Kouta täyttää tänä vuonna 10 vuotta. Juhlavuoden kunniaksi taidemuseo Poikilossa avataan torstaina 6. helmikuuta Myötä-näyttely, jossa on esillä seuran taiteilijoilta uusimpia teoksia.

Näyttelyn nimellä korostetaan yhdessä tekemistä, taiteilijoiden yhteisöllisyyttä, yhdessä aikaansaatua ja samaan suuntaan ponnistelua. Myötä-nimi viittaa myös Kymijokeen ja Kymenlaakson murteeseen. Näyttelyn nimen voi kokea myös taiteilijoiden tapana kokea maailma empaattisesti.

Kaikkiaan 34 seuran taitelijaa osallistuu näyttelyyn. Näyttelyssä mukana olevat taiteilijat edustavat laajalti eri taiteenlajeja.

Näyttelyssä ovat mukana Pirjo Aaltonen, Irja Ahtovirta, Tiiu Anttinen, Björgvin Björgvinsson, Tuula Gonzalez, Nia Maria Haaranen, Sanna Halme, Meri Hietala, Säde Hirvonen, Elsa Hulkkonen, Marja-Leena Hulkkonen, Brenda Jiménez & Martin Bircher, Kipa Kiri, Raakel Kuukka, Marjo Lahtinen, Erik Laine, Sanna Majander, Tiina Marjeta, Nana Matikkala, Markku Metso, Nina Palmros, Hanna Peräkylä, Eeva-Liisa Puhakka & Jonne Pitkänen, Manja Riihelä, Minna Rissanen, Mikko Sakala, Jouni Salonen, Katariina Silvola, Ulla Sinkkonen, Irmeli Tarmo, Piipa Toivonen ja Ville Viinikainen.

Näyttelyn aikana järjestetään yleisölle taiteilijatapaamisia. Niistä ensimmäinen on lauantaina 15. helmikuuta kello 13 ja toinen lauantaina 28. maaliskuuta kello 13. Lauantaina 29. helmikuuta Kino-Poikilossa esitetään taiteilijaseuran jäsenten videotaidetta.

Myötä-näyttely on avoinna viimeisen kerran 9. huhtikuuta.

Luetuimmat

Uusimmat uutiset