Tilaajalle

Oranssiliivit, nelijalkaiset jahtikaverit ja satojen kilojen sorkkaeläimet liikkeellä Kouvolan teiden liepeillä — ”Autoilijoiden on syytä ottaa hirvijahdista kertovat varoitusmerkit todesta”

Lauantaina alkanut hirvijahti aiheuttaa väkisinkin sen, että liikkeelle lähteneet hirvet ja niiden perässä juoksevat koirat ylittävät vilkkaasti liikennöityjä teitä Kouvolan seudulla. Metsästäjät kehottavat autoilijoita hiljentämään ja tarkkailemaan tienvarsia.

Katja Juurikko

Kouvolan Erämiehet lähtivät lauantaiaamuna hirvijahtiin Valkealaan voimalla seitsemän miehen. Jahdin aloituksessa olivat paikalla vasemmalta lukien Pekka Äärynen, Paavo Keränen, Kari Vierre, Hannu Mauno, Mikko Airaksinen, Tenho Airaksinen ja Riku Hämäläinen. Aamupäivän ajan seuran kaatoluvan mukaista yhtä hirvisonnia etsittiin parin ajomiehen avulla. Iltapäiväksi jahtiin oli luvassa helpotusta paikalle tulevan hirvikoiran ansiosta.
Kouvolan Erämiehet lähtivät lauantaiaamuna hirvijahtiin Valkealaan voimalla seitsemän miehen. Jahdin aloituksessa olivat paikalla vasemmalta lukien Pekka Äärynen, Paavo Keränen, Kari Vierre, Hannu Mauno, Mikko Airaksinen, Tenho Airaksinen ja Riku Hämäläinen. Aamupäivän ajan seuran kaatoluvan mukaista yhtä hirvisonnia etsittiin parin ajomiehen avulla. Iltapäiväksi jahtiin oli luvassa helpotusta paikalle tulevan hirvikoiran ansiosta.

Valkealalainen Aki Lantta tietää, miltä tuntuu menettää hyvä hirvikoira. Hänen palkittu karjalankarhukoiransa Turo jäi auton alle valtatie 15:llä Rapojärven mutkan tuntumassa viime vuonna.