Kouvolan koulujen investointirahat saavat poliitikoilta tukea — Helminen: Jos Anjalan koulun suunnitelmat valmistuvat ensimmäisenä, koulun rakentaminen alkaa heti

Kouvola arvioi ensi vuoden alussa kaupungin organisaation ja henkilöstön nykytilaa. Arvion jälkeen on aika punnita vaihtoehtoja oikaista taloustilannetta, kaupunginhallituksen puheenjohtaja Harri Helmisen (sd.) sanoo.

Jussi Lopperi, Jussi Lopperi

Anjala elää -yhdistyksen puheenjohtaja Anna Peltola luovutti Anjalan koulua puolustavan adressin lokakuussa kaupunginhallituksen puheenjohtajalle Harri Helmiselle (sd.). Mukana myös kristillisdemokraattien Vesa Vainio (oikealla) ja vasemmistoliiton Jorma Liukkonen ennen valtuuston kouluverkkokokouksen alkamista.
Anjala elää -yhdistyksen puheenjohtaja Anna Peltola luovutti Anjalan koulua puolustavan adressin lokakuussa kaupunginhallituksen puheenjohtajalle Harri Helmiselle (sd.). Mukana myös kristillisdemokraattien Vesa Vainio (oikealla) ja vasemmistoliiton Jorma Liukkonen ennen valtuuston kouluverkkokokouksen alkamista.

Kouvolan kaupunginhallitus jätti maanantai-iltana vs. kaupunginjohtajan Tuukka Forsellin vuoden 2019 talousarvioehdotuksen toistamiseen pöydälle. Valtuustoryhmät neuvottelevat kaupungin säästöistä tällä viikolla ja keskenään ensi maanantaina.

Kaupunginhallituksen puheenjohtajan Harri Helmisen (sd.) mukaan hallituksen yhteinen tahto on käyttää jo ensi vuonna kouluinvestointeihin 2,5 miljoonaa aiempaa enemmän rahaa.

Forsell esitti maanantaina, että perusopetuksen kehittämiseen varataan ensi vuonna 3 miljoonaa euroa. Varaus on 15 miljoonaa euroa vuodelle 2020 ja 10 miljoonaa vuodelle 2021.

— Muutin esitystäni, koska poliitikot haluavat sitä, Forsell sanoo.

Helminen: Kouluja voidaan rakentaa yhtäaikaa

Helminen sanoo, että Kouvolaan aletaan rakentaa uusia kouluja sitä mukaa kuin suunnitelmat valmistuvat.

Toimitilajohtaja Juha Jormanainen arvioi maanantaina Kouvolan Sanomissa, että Valkealan hankkeen suunnittelu valmistuu aikaisintaan ensi vuonna. Pienemmän Anjalan koulun suunnitelmat saattavat valmistua nopeammin.

— Jos jonkun kohteen suunnittelu kestää pidempään, ei sen takia aleta viivytellä toisen kanssa. Jos yksi koulu on työn alla, ei se tarkoita sitä, etteikö toinenkin voisi olla, kun suunnitelmat valmistuvat, Helminen sanoo.

Toisin sanoen koulun rakentaminen Anjalassa voi alkaa aiemmin kuin Valkealassa.

Kaupunginhallituksen 1. varapuheenjohtajan Ville Kauniston (kok.) mukaan tarkoitus on valtuuston tahdon mukaisesti, että Valkealaan nousee koulu ensimmäisenä.

— Mutta Valkealaan tulee niin iso rakennuskokonaisuus, että todennäköisesti jonnekin muualle koulu ehtii ensin. Jos mahdollista, haluamme, että kaikki kolme koulua — Valkeala, Anjala ja Sarkola — ovat samaan aikaan pystyssä.

Jussi Lopperi

Ville Kauniston (kok.) mukaan on mahdollista, että koulu ehditään rakentaa ensimmäiseksi muualle kuin Valkealaan, koska sinne suunniteltu rakennuskokonaisuus on niin suuri.
Ville Kauniston (kok.) mukaan on mahdollista, että koulu ehditään rakentaa ensimmäiseksi muualle kuin Valkealaan, koska sinne suunniteltu rakennuskokonaisuus on niin suuri.

Esitys: Tilikauden 2019 tappio yli 10 miljoonaa euroa

Forsellin esityksessä tilikauden 2019 tappio oli kasvanut 10,2 miljoonaan euroon. Viikkoa aiemmassa esityksessä tappio oli 9,6 miljoonaa.

Tappion kasvu johtuu siitä, että kaupunginhallitus päätti viime viikon maanantaina karsia Forsellin 104-kohtaiselta talouden ja toiminnan sopeuttamisohjelmasta 10 esitystä.

Suurin muutos valmisteluun oli se, että lasten ja nuorten liikuntavuoroja ei muuteta maksullisiksi ensi vuonna. Vuorojen maksullisuus olisi tuonut kaupungille tuloja kolmessa vuodessa 1,35 miljoonaa euroa.

Organisaation ja henkilöstön nykytilanne on pakko arvioida. — Harri Helminen

Kaupunginhallitus poisti esityksen, koska se olisi ollut voimakkaasti ristiriidassa Kouvolan uuden kaupunkistrategian kanssa. Strategiassa kaupungin kasvukärjiksi on valittu lasten, nuorten ja yritysten kasvu. Siinä todetaan muun muassa, että Kouvola on lasten paras liikuntakaupunki ja nuorten urheilukaupunki.

Kaupunginhallituksen 2. varapuheenjohtaja Jenny Hasu (kesk.) sanoo poliittisten ryhmien keskustelevan nyt paljon siitä, ovatko säästöehdotukset aitoja säästöjä.

— Jos kasvatamme esimerkiksi päivähoidon ryhmäkokoja, aiheutuuko siitä meille enemmän haittaa kuin rahallista säästöä?

Jussi Lopperi

Kaupunginhallituksen 2. varapuheenjohtaja Jenny Hasu (kesk.) sanoo poliittisten ryhmien keskustelevan nyt siitä, ovatko säästöehdotukset aitoja säästöjä.
Kaupunginhallituksen 2. varapuheenjohtaja Jenny Hasu (kesk.) sanoo poliittisten ryhmien keskustelevan nyt siitä, ovatko säästöehdotukset aitoja säästöjä.

Myös Tapio Karvonen (kok.) perää varmoja, toteutuvia säästöjä eikä paperille laskettuja nimellisiä säästöjä.

Henkilöstösäästöistä päätetään ensi vuonna nykytilan arvion jälkeen

Kouvolan kaupungin säästöt vaikuttavat ensi vuonna palveluiden lisäksi todennäköisesti henkilöstöön.

Forsell esitti maanantaina, että Kouvola tarkastelee kaupungin organisaatiota ja henkilöstöresursseja helmikuun puoliväliin mennessä, kun Kymenlaakson sote-kuntayhtymän Kymsoten toiminta on vuoden 2019 alussa alkanut.

Helmikuussa pitää Forsellin esityksen mukaan arvioida uudelleen myös mahdollisuudet hyödyntää eläkepoistumaa.

Harri Helminen uskoo, että kaupunginhallituksesta löytyy tuki organisaation ja henkilöstön nykytilan arvioinnille.

— Se on pakko arvioida. Kaupunginhallitus haluaa oikaista taloudellista tilannetta, jotta saamme kurssin vakaaksi. Kuluvalta vuodelta tulee tappiota lähelle 20 miljoonaa euroa. Paineet ovat kovat, että joudumme tekemään ensi vuodelle 10 miljoonaa miinusmerkkisen talousarvion.

Jenny Hasun mielestä kaupungin organisaation pitää olla oikean kokoinen.

— Keskustan ryhmässä tiedostamme tuskaisesti taloudellisen tilanteen ja paineet organisaatiota kohtaan, kun väestö vähenee ja verotulot sekä valtionosuudet pienenevät.

Kymsoteen siirtyy lähes 40 prosenttia nykyisestä henkilökunnasta

Ensi vuonna kaupungin nykyisestä organisaatiosta noin 39 prosenttia siirtyy Kymsoten palvelukseen. Jatkossa Kouvola ostaa palveluja Kymsotelta. Palvelujen ostot kasvavat yli 60 prosenttiin tuloslaskelman kaikista kuluista. Kymsoten osuus kaupungin kaikista menoista on noin 50 prosenttia.

Kaupunginhallitus tekee talousarvioehdotuksen valtuustolle ensi maanantaina 10. joulukuuta. Valtuusto päättää ensi vuoden budjetista 17. joulukuuta.