Seurakoirakerholla uudet tilat ratsutallin maneesissa Niskalassa Kuusankoskella — Energiapakkaus Martti, 4, ampaisee esteen yli kuin salama, kunhan palkintona on raksu

Norjassa havaittu koirien ripuliepidemia ei toistaiseksi ole aiheuttanut toimenpiteitä seurakoirakerhon toiminnassa.

Katja Juurikko

Kouvolan seudun seurakoirakerhon puheenjohtaja Taina Salomäki on tyytyväinen Ratsukeltin maneesiin. Koirat treenaavat maneesissa päivittäin. Kerralla sopii harjoittelemaan kaksi eri ryhmää.
Kouvolan seudun seurakoirakerhon puheenjohtaja Taina Salomäki on tyytyväinen Ratsukeltin maneesiin. Koirat treenaavat maneesissa päivittäin. Kerralla sopii harjoittelemaan kaksi eri ryhmää.

Kouvolan seudun seurakoirakerhon johtokunta keskusteli maanantai-illan tapaamisessaan Norjassa havaitusta koirien veriripuliepidemiasta.

— Toistaiseksi Kouvolassa ei ole tarvetta ryhtyä toimenpiteisiin. Seuraamme kennelliiton ohjeita, Kouvolan seurakoirakerhon puheenjohtaja Taina Salomäki kertoo.

Seurakoirakerhon harrastajat joutuivat pohtimaan koirien tapaamisten turvallisuutta, sillä paikalliset harrastajat kokoontuvat lähes päivittäin kerhon uusissa vuokratiloissa Ratsukeltin maneesissa Kuusankosken Niskalassa. Yhdistys on ollut tiloissa vuokralaisena syyskuun alusta lähtien.

Katja Juurikko

Martti-koira treenaa rally-tokoa seurakoirakerhon uusissa vuokratiloissa Niskalassa.
Martti-koira treenaa rally-tokoa seurakoirakerhon uusissa vuokratiloissa Niskalassa.

Katja Juurikko

Hyvä poika! Martti on hypännyt esteen yli. Taina Salomäki kehuu neljävuotiasta lemmikkiään.
Hyvä poika! Martti on hypännyt esteen yli. Taina Salomäki kehuu neljävuotiasta lemmikkiään.

Vanhassa hallissa lumi romahdutti katon alas

Yhdistys joutui etsimän uudet tilat sen jälkeen, kun seuran käytössä ollut vanha kasvihuone romahti lumen painosta Valkealassa viime talvena. Lähes puolen vuoden ajan koiraharrastajat ovat kokoontuneet ulkokentällä. Osa ryhmistä siirtyy maneesiin vasta loppusyksystä.

Uudet tilat löytyivät sen jälkeen, kun Kouvolan Sanomat kirjoitti aiheesta kesällä.

— Parasta tässä on se, että nyt on saatu rauhoitettua epävarmuustilanne, mikä treenitilojen suhteen oli. Tilojen löytyminen talveksi oli suuri helpotus, Salomäki sanoo.

— Tämä oli tarjotuista tiloista suurin ja toimivin. Kaksi ryhmää voi harjoitella täällä samanaikaisesti.

Katja Juurikko

Martista tulee pian isoveli, sillä Salomäen perheeseen on tulossa syksyllä toinen samaa rotua oleva koira, tanskalais-ruotsalaisen pihakoiran urospentu. Pentu on vielä valtavan pieni. Syntyessään se painoi vain 200 grammaa. Isona siitä tulee samaa kokoa Martin kanssa, noin kahdeksan kiloa painava energiapakkaus.
Martista tulee pian isoveli, sillä Salomäen perheeseen on tulossa syksyllä toinen samaa rotua oleva koira, tanskalais-ruotsalaisen pihakoiran urospentu. Pentu on vielä valtavan pieni. Syntyessään se painoi vain 200 grammaa. Isona siitä tulee samaa kokoa Martin kanssa, noin kahdeksan kiloa painava energiapakkaus.

Hallissa käy viikoittain noin sata harrastajaa

Koirat treenaavat entisessä ratsastusmaneesissa, jonka pohjalla on ratsastuskäyttöön tarkoitettua hiekkaa. Alusta ei ole koiraharrastajille aivan paras mahdollinen, koska pehmeä pohja vaatii ohjaajalta enemmän voimaa.

Maneesissa treenataan lähes päivittäin näyttelykoulutusta, arkitokoa eli arkitottelevaisuutta, perinteistä tokoa, agility-treenejä ja rally-tokoa. Syksyllä alkaa junnutoiminta.

Hallissa käy viikoittain noin sata harrastajaa. Ennen näyttelyitä maneesissa saattaa olla kerrallaan jopa 50 koiraa.

— Lämmitystä ei ole, mutta tärkeintä on, että talvella on katto pään päällä.

Seurakoirakerhon riveissä elää yhä haave omasta hallista, mutta se olisi seuralta valtava taloudellinen ponnistus. Ainakin toistaiseksi seuran jäsenet koirineen treenaavat tilavassa vuokramaneesissa Niskalassa. Tilassa ei ole muita vuokralaisia. 

Uusimmat uutiset