Puolustusvoimain lippujuhlan päivän ylennykset puolustushallinnossa

Tasavallan presidentti on puolustusvoimain lippujuhlan päivänä 4. kesäkuuta 2020 ylentänyt upseereja puolustushallinnossa ja reservissä. Kenraarikunnassa ei tänä vuonna ole ylennyksiä.

Everstiksi: everstiluutnantti Vesa Matti Laitonen (Maasotakoulu), everstiluutnantti Mikko Juhani Mäntynen (Maavoimien esikunta), everstiluutnantti Markku Juhani Pajuniemi, (Pääesikunta), everstiluutnantti Mika Antero Seppä (Kainuun prikaati), everstiluutnantti Jari Juhani Seppälä (Järjestelmäkeskus), everstiluutnantti Jari Petri Kalevi Virolainen (Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta).

Kommodoriksi: komentaja Kaj Patrik Lillqvist (Merivoimien esikunta).

Insinöörieverstiksi: insinöörieverstiluutnantti Janne Mika Sakari Jokinen (Pääesikunta).

Everstiluutnantiksi: majuri Jussi Tapani Ansamaa (Ilmasotakoulu), majuri Matti Aleksi Anttila (Maavoimien esikunta), majuri Jan Erik Bjurström (Ilmavoimien esikunta), majuri Ari Juhani Helenius (Pääesikunta), majuri Jyrki Kalevi Kellman (Maavoimien esikunta), majuri Juha Heikki Konttinen (Kaartin jääkärirykmentti), majuri Jan Erik Kulkki (Merivoimien esikunta), majuri Tommi Sakari Laari (Maanpuolustuskorkeakoulu), majuri Juha-Eero Olavi Lehto (Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus), majuri Kimmo Olavi Levander (Porin prikaati), majuri Tom Antero Malmström (Pääesikunta), majuri Juha Masi Petteri Montonen (Maavoimien esikunta), majuri Sami Petteri Nenonen (Ilmavoimien esikunta), majuri Lauri Johannes Oksa (Pääesikunta), majuri Olli-Pekka Paju (Kainuun prikaati), majuri Antti-Tuomas Pulkka (Maanpuolustuskorkeakoulu), majuri Timo Aleksi Punnala (Pääesikunta), majuri Mikko Petteri Rasimus (Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus), majuri Juha Martti Tapani Ratinen (1. Logistiikkarykmentti), majuri Janne Olavi Rautakorpi (Satakunnan lennosto), majuri Eetu Oskari Rikkinen, (Maanpuolustuskorkeakoulu), majuri Asko Tapio Ensio Toivanen (Pääesikunta), majuri Jukka Tapani Tuuri (Pääesikunta), majuri Jarno Markus Tyyskä (Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus).

Insinöörieverstiluutnantiksi: insinöörimajuri Janne Petteri Filpus (Pääesikunta), insinöörimajuri Janne Veli-Matti Hakala (Satakunnan lennosto), insinöörimajuri Mika Kalevi Hämäläinen (Järjestelmäkeskus), insinöörimajuri Matti Henrikki Härkki (Järjestelmäkeskus), insinöörimajuri Timo Juhani Kokko (Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus), insinöörimajuri Päivi Elina Mattila (Puolustusvoimien tutkimuslaitos), insinöörimajuri Anu Maarika Ojala (Järjestelmäkeskus), insinöörimajuri Veli-Matti Juhani Ojanperä (Pääesikunta), insinöörimajuri Juha Kristian Tuura (Lapin lennosto).

Komentajaksi: komentajakapteeni Klaus Juhani Fromholz (Merivoimien esikunta), komentajakapteeni Jyrki Ilari Halme (Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta), komentajakapteeni Jukka Matti Leikos (Pääesikunta), komentajakapteeni Jaakko Viljami Plathan (Maanpuolustuskorkeakoulu).

Kymenlaaksossa

Majuriksi: kapteeni Marko Antero Lindqvist (Maasotakoulu), kapteeni Antti Viljo Antero Vesterinen (Maasotakoulu).

Kapteeniksi: yliluutnantti Harri Pentti Haukkala (Karjalan prikaati), yliluutnantti Paul Erik Johannes Heikkinen (Utin jääkärirykmentti), yliluutnantti Tommi Martin Hendriks (Utin jääkärirykmentti), yliluutnantti Miska Heikki Ilari Honkakoski (Maasotakoulu), yliluutnantti Petri Ville Olavi Hynninen (Utin jääkärirykmentti), yliluutnantti Veli-Pekka Johannes Illukka (Utin jääkärirykmentti), yliluutnantti Tomi Ilari Jauho (Maasotakoulu), yliluutnantti Seppo Nikolai Kalliomäki (Utin jääkärirykmentti), yliluutnantti Sami Johannes Ketola (Karjalan prikaati), yliluutnantti Harri Juhani Kuhalampi (1. Logistiikkarykmentti), yliluutnantti Jaska Petteri Leino (Utin jääkärirykmentti), yliluutnantti Ville-Petteri Loihuranta (Karjalan prikaati), yliluutnantti Toni Kristian Löppönen (Karjalan prikaati), yliluutnantti Mikko Juhani Mäkelä (Utin jääkärirykmentti), yliluutnantti Toni Mikael Nieminen (Karjalan prikaati), yliluutnantti Esa-Pekka Henrik Pietilä (Utin jääkärirykmentti), yliluutnantti Pekka Antero Rinne (Karjalan prikaati), yliluutnantti Tuomo Kalervo Saaristo (Karjalan prikaati), yliluutnantti Juhani Kristian Soranko (Maasotakoulu), yliluutnantti Janne Mikael Suutari (Utin jääkärirykmentti), yliluutnantti Pekka Asko Mikael Suvitie (Karjalan prikaati), yliluutnantti Pekka Juhani Telkkinen (Karjalan prikaati), yliluutnantti Tommi Petteri Vehviläinen (Utin jääkärirykmentti)

Insinöörikapteeniksi: insinööriyliluutnantti Hannu Tapio Kiiski (Karjalan prikaati), insinööriyliluutnantti Mika Johannes Kinnunen (Utin jääkärirykmentti).

Yliluutnantiksi: luutnantti Jan Pentti Samuel Alkiomaa (Maasotakoulu), luutnantti Ville Samuli Asp (Karjalan prikaati), luutnantti Emil August Ekblad (Karjalan prikaati), luutnantti Jaakko Kaj Olavi Kallio (Utin jääkärirykmentti), luutnantti Niko Tapio Johannes Kaukkila (Maasotakoulu), luutnantti Jussi Petteri Koivuranta (Utin jääkärirykmentti), luutnantti Aleksi Ilmari Korhonen (Utin jääkärirykmentti), luutnantti Jonne Juhani Lintunen (Karjalan prikaati), luutnantti Mikko Enok Lähteenkorva (Utin jääkärirykmentti), luutnantti Samuli Lauri Juhani Mäkinen (Utin jääkärirykmentti), luutnantti Mikael Johannes Nenonen (Maasotakoulu), luutnantti Tuisku Johannes Nieminen (Utin jääkärirykmentti), luutnantti Max Fabian Skog (Karjalan prikaati), luutnantti Jyrki Ensio Tahvanainen (Karjalan prikaati), luutnantti Joni Mikael Toikkanen (Maasotakoulu), luutnantti Nicklas Juhani Turunen (Maasotakoulu), luutnantti Timo Antero Lankanen (Maasotakoulu).

Insinööriyliluutnantiksi: insinööriluutnantti Petri Mikael Kyllönen (1. Logistiikkarykmentti), insinööriluutnantti Ville Petteri Pulkkinen (Maasotakoulu), insinööriluutnantti Heikki Johannes Simola (Karjalan prikaati).

Insinööriluutnantiksi: alikersantti Antti Tapio Laine (Karjalan prikaati), ylikersantti Ida Pauliina Pääkkölä (Maasotakoulu).

Puolustushallinnossa palvelevat reservissä ylennettävät

Yliluutnantiksi: luutnantti Arttu Sakari Pyötsiä (Utin jääkärirykmentti), luutnantti Matti Johannes Räikkönen (Utin jääkärirykmentti).

Luutnantiksi: vänrikki Jukka Tapani Kähkönen (Maasotakoulu), vänrikki Arttu Elias Seppälä (Karjalan prikaati), vänrikki Joonas Juhana Korpaeus (Utin jääkärirykmentti), vänrikki Tero Hannu Petteri Virkkala (Puolustushallinnon rakennuslaitos).

Vänrikiksi: ylikersantti Jarno Erkki Pauli Jalonen (Utin jääkärirykmentti), vääpeli Jari Heikki Haapanen (1. Logistiikkarykmentti).

Luetuimmat