Tilaajalle

Uutisen takaa: Villien ja sairaiden kissojen hoito jakaa Kouvolassa eläinsuojelijat kahteen leiriin — Katso videolta leikatun kissan hoitoyritystä

Joukko Kouvolan seudun eläinsuojeluyhdistyksen nykyisiä ja entisiä jäseniä sekä entisiä työntekijöitä on tehnyt yhdistyksestä eläinsuojeluilmoituksen.

Kai Skyttä

Kouvolan seudun eläinsuojeluyhdistyksen jäsenten jakautuminen kahteen leiriin ei edistä hyvää eläinsuojelutyötä. Valtaosa yhdistyksen suojiin päätyvistä elämistä on kissoja. Kuvan kissa ei ole Korian eläintalolta.
Kouvolan seudun eläinsuojeluyhdistyksen jäsenten jakautuminen kahteen leiriin ei edistä hyvää eläinsuojelutyötä. Valtaosa yhdistyksen suojiin päätyvistä elämistä on kissoja. Kuvan kissa ei ole Korian eläintalolta.

Aggressiivisia kissoja siirretään Kouvolan seudun eläinsuojeluyhdistyksen Kseyn eläintalolta yksityiskoteihin hoitoon. Kukaan ei pysty lääkitsemään niitä, ja kissojen lopetusta vitkutetaan. Näin väittää ryhmä yhdistyksen nykyisiä ja entisiä jäseniä sekä entisiä työntekijöitä.

Uusimmat uutiset