Kouvola Circuitin Toni Lukander ajoi toiseksi rallicrossin SM-sarjan osakilpailussa Honkajoella — Valkealan Urheiluautoilijoiden Atro Määttä johtaa yhä kokonaispisteissä ja saman seuran Jori Seppälä ajaa hyvää alkukautta

Toni Ollikainen

Kouvola Circuitia rallicrossin SM-sarjassa edustava Toni Lukander on ajanut tällä kaudella sijat kaksi ja seitsemän.

Kouvola Circuitia tällä kaudella rallicrossin SM-sarjassa edustava kouvolalainen Toni Lukander sijoittui toiseksi kauden toisessa osakilpailussa lauantaina.

Pesämäen moottoriurheilukeskuksessa Honkajoella kaasutellussa Supercar-luokan finaalissa riitti tapahtumia.

Päijät-Hämeen Urheiluautoilijoiden Kari Irri otti vahvan startin ja johti kilpailua pitkään, kunnes takaripustus petti. Raahen Urheiluautoilijoiden Ari Perkiömäki nousi voittoon dramaattisten vaiheiden jälkeen, ja Lukander taisteli ruutulipulle kakkosena.

Lukander hävisi Perkiömäelle 3,855 sekuntia ja jätti Irrin taakseen 11 sekunnin erolla.

Viime vuoden SM-pronssimitalisti Lukander ajoi kauden avauskilpailussa Hyvinkäällä kolme viikkoa sitten Mitsubishi Lancerillaan seitsemänneksi. Tuolloin semifinaalissa rengas puhkesi kakkospaikalta.

Hyvinkäällä voittanut ja vasta kisapäivän aamuna SM-sarjaan ilmoittautunut Valkealan Urheiluautoilijoita edustava Atro Määttä oli Honkajoella kahdeksas. Kokonaispisteissä Määttä johtaa edelleen supercar-luokkaa.

SRC-luokassa voiton otti Noormarkun UA:n Joni-Pekka Rajala. Valkealan Urheiluautoilijoiden Toni Niemi oli yhdeksäs ja saman seuran Tomi Koirikivi 12:s.

Autokrossi-luokassa voiton nappasi Mikkelin Urheiluautoilijoiden Toni Kuhanen, joka kaasutteli ykköseksi myös Hyvinkäällä. Valkealan Urheiluautoilijoiden Jori Seppälä avasi kautensa Toyotalla mukavasti kakkossijalla ja sijoittui nyt viidenneksi. Kokonaistilanteessa viime vuoden SM-pronssimitalisti Seppälä on toisena.

Anjalankosken Urheiluautoilijoiden Pasi Korhonen ajoi samassa luokassa seitsemänneksi.

Rallicrossin SM-sarja jatkuu 8. heinäkuuta Kaanaassa. Viiden osakilpailun sarja päättyy syyskuun 23. päivänä Kouvolassa Tykkimäen moottoriradalla ajettavaan osakilpailuun.

Osallistu keskusteluun

Jos haluat kommentoida nimettömänä, voit tehdä sen seuraavasti:
Kirjoita nimimerkkisi Nimi-kenttään, valitse Kommentoin mieluummin vieraana -kenttä ja lisää sähköpostiosoitteesi sähköpostikenttään. Sähköpostiosoite ei näy kommentoinnin yhteydessä. Voit myös kommentoida rekisteröityneenä luomalla tilin Disqus-palveluun tai kirjautumalla kommentointiin esimerkiksi Facebookin tai Twitterin avulla.