Kevät tulee koronasta huolimatta – Kouvolalaiset nauttivat pihojensa kuopsuttamisesta ja ulkona oleskelusta
Talven jäljiltä on valmisteltava kukkapenkit ja muut istutukset. Nyt on hyvä aika tehdä pihatöitä.
Kevät tulee, oli korona tai ei.
Kuusankosken Kolarinmäellä yli 70-vuotiaiden ikäryhmään kuuluva Martti Eronen on saanut harvennettua tulppaaneja, narsisseja ja ruusupensaita kasvavan kukkapenkin kuosiin talven jäljiltä. Taloa ympäröivä nurmikko on haravoitu koivunlehdistä puhtaaksi.
– Pitäähän sitä pihan näyttää siltä, että kehtaa sanoa paikkaa omaksi kodiksi.
Koronaepidemian keskellä Eronen on rajoittanut liikkumistaan, mutta kauppaan ja lenkille on päästävä. Pihatyöt tuovat mukavan lisän kotona oleiluun.
– Ystävien kanssa tuossa lähistöllä olevassa ukkobaarissa istuminen on jäänyt pois, koska paikka menee kiinni.
Niin ikään Kolarinmäellä asuvat Leena Niskanen ja Kari Kuikko ovat ulkotöissä.
– Happihyppelyllä pihalla ollaan, Kuikko sanoo.
Niskanen tekee mielellään piha- ja puutarhatöitä. Hän on tänä keväänä jo leikannut pensaita ja harjaa parhaillaan sammalta pois pihan kulkuväylää reunustavista kivistä.
Seuraavana odottavat kasvimaan istutustyöt.
– Kylvän kasvamaan sipulia, perunaa ja yrttejä, kuten tilliä ja persiljaa. Sellaisia perusasioita.
Poikkeustilanteesta huolimatta pariskunta ei täysin eristäytynyt kotioloihin.
– Olemme käyneet kaupassa ensimmäisen aukiolotunnin aikana, joka on varattu ikäihmisille.
Trampoliini pystyyn, sitten istuttamaan kasviksia
Kouvolan Kaunisnurmella Piristen perhe on pihalla nauttimassa keväisestä säästä.
Isä Juha Pirinen kokoaa yhdessä äiti Anna-Stiina Pirisen kanssa vastikään hankittua trampoliinia pariskunnan tyttärelle, pian viisi vuotta täyttävälle Elsa Piriselle.
Trampoliini on etukäteen Elsalle hankittu viisivuotislahja, jotta tyttö pääsee senkin avulla liikkumaan nyt poikkeusaikana, Juha Pirinen kertoo.
– Haluamme varmistaa, että Elsalla on aktiviteetteja nyt, kun hän ei enää käy päiväkodissa.
Isä kertoo olevansa nyt etätöissä ja tytär on ollut kotona. Perheen äiti sitä vastoin on joutunut ammattinsa takia käymään työpaikalla.
Trampoliinin pystytyksen lisäksi Piristen pihamaalla odottaa monta muuta kevätpuuhaa. Tontilla olevia lukuisia omenapuita he ovat leikanneet.
– Tarkoitus on rakentaa istutuspenkkejä, joihin laitamme kasvamaan muun muassa avomaankurkkuja, sipulia ja kesäkurpitsaa.
Kaunisnurmella taloyhtiönsä talkoilla pihalleen rakentamalla patiolla Tuija Toikander nauttii kevätpäivästä.
Grillissä palaa ehta tuli, ja kerrostalon asukkaat kokoontuvat yhteen tekemään ruokaa ja viihtymään.
Yhdessä hankitut pihakalusteet on tuotu patiolle talven jäljiltä ensimmäistä kertaa. On juhlan aika.
– Päätimme kokoontua viettämään aikaa ja tekemään ruokaa tässä pihalla, etteivät ihmiset jäisi vain neljän seinän sisälle.