Rock In The City -festivaaliyleisöllä öljylanteet heti alkuillasta — ”Erinomainen sijainti lähellä keskustan palveluita”
Tapahtuman järjestäjät kehuivat Kouvolan kaupungin toimintaa. He uskoivat festivaalin toteutuvan myös ensi kesänä Halkotorilla.
Sopivan kokoinen rock-festivaali kivenheiton päässä keskustasta aikuiseen makuun. Rock In The City näyttää ainakin perjantai-illan perusteella löytäneen kohderyhmänsä.
— Hyvää musiikkia ja hyvä sijainti, josta on lyhyt matka kaikkialle keskustaan. Tämä on parempi paikka festivaalille kuin jossain korvessa, ummeljokelainen Mari Rantanen tiivisti odotuksensa.
Kyllä me tulemme ensi vuonnakin tänne. — Marko Riihelä
Hän nautti seurueensa kanssa musiikin ohella myös alueen palveluista.
— Juoma- ja ruokatarjonnalla on myös suuri merkitys. Tämä ilta viihdytään täällä. Todellakin!
Rantasella on tuore vertailukohta isommasta tapahtumasta. Ainakin alkuillan perusteella kotikaupungissa järjestetty tapahtumia voi voiton.
— Olimme Metallicaa katsomassa Hämeenlinnassa. Siellä oli pitkät jonot joka paikkaan.
Kotkasta saapunut Lauri Raussi nautti ruoka-annosta juomineen odottavilla mielin.
— Tulin kuuntelemaan Stratovariusta ja Sonata Arcticaa. Paikka on ihan jees. Eiköhän tässä päästä illan mittaan fiiliksiin.
Oheispalveluilla ja -tuotteilla on yhä suurempi merkitys
Hyvän musiikin, runsaan ruoka- ja juomavalikoiman lisäksi Raussi on kiinnostunut myös muista oheispalveluista.
— Mitä enemmän on oheistuotteita myynnissä, sitä parempi.
Hän ei vielä tässä vaiheessa lähtenyt arvioimaan sitä, kasvattaako uusi festivaali juurensa Kouvolaan.
— Aika näyttää.
Yleisön ikärakenne kertoi, että liikkeelle olivat lähteneet selkeästi myös ne, joiden ensimmäiset festarimuistot olivat 1970—1980 -luvuilta. Moni poimi myös omat suosikkinsa yhtyeiden tarjonnasta käymällä välillä alueen ulkopuolella kaupungilla.
Tapahtuman promoottori Marko Riihelä on monestakin syystä tyytyväinen festivaalipaikkaan. Hänen mukaansa Rock In The Citylle jo sovitun paikan, Kirkkopuiston, vaihtuminen Halkotoriin sujui jouhevasti Kouvolan kaupungin kanssa.
— Kouvola on ollut tähän mennessä paras kaupunki järjestelyjen sujuvuuden kannalta. Kaupunki teki suojatienkin festivaalin sisäänkäynnin kohdalle. Se lisää turvallisuutta.
Riihelä uskalsi antaa lupauksen siitä, että viikonlopun visiitti ei jää tähdenlennoksi.
— Kyllä me tulemme ensi vuonnakin tänne.
”Tässä vaiheessa täällä on enemmän porukkaa kuin on ollut muilla paikkakunnilla festivaalin alussa”
Aseman likeinen sijainti ja raiteiden toisella puolella häämättävät VR:n veturitallit sopivat hyvin Kouvolassa järjestettävälle tapahtumalle. Hiekkakenttä kelpasi myös hyvin yleisölle, joka hyödynsi kivipaasit istuiminaan.
Festivaalin parissa paikan päällä ahertaa noin 70—80 ihmistä. Riihelä sanoo, että paikallisten ihmisten ja urheiluseurojen rooli on keskeinen.
— Haluamme tehdä festivaalin yhdessä paikallisten ihmisten kanssa, että ihmiset kokeva tämän kaupungin yhteiseksi tapahtumaksi.
RH Entertainmentin toimitusjohtaja Riki Huhtala katsoi tyytyväisenä perjantain alkuillan menoa Halkotorilla.
— Näyttää hyvältä. Tässä vaiheessa täällä on enemmän porukkaa kuin on ollut muilla paikkakunnilla festivaalin alussa.
Huhtala sanoi, että alue toimii hyvin noin 3 000 ihmiselle samanaikaisesti. Alueen VIP-tilassakin kävi kuhina. Lauantaina tunnelma tiivistyy sielläkin. Parinsadan VIP-paketin ennakkolipun loppuunmyynnistä huolimatta päivälippuja riittää.