Janne Korhonen on Kaakkois-Suomen Vuoden autourheilija — AKK-Motorsportin aluemestaruusmitalit jaettiin lauantaina Kuusankoskella

Tänä vuonna jaettiin kaikkiaan 119 mitalia, joista Kouvolan alueelle 26 mitalia.

Tarja Lipsanen

Tässä kuva.
Kouvolan Seudun AU:n Niklas Heino, Anjalankosken UA:n Janne Korhonen ja Heinolan UA:n Anneli Kauppi pokkasivat komeimmat pystit lauantaina Kuusaalla.
Tässä kuva. Kouvolan Seudun AU:n Niklas Heino, Anjalankosken UA:n Janne Korhonen ja Heinolan UA:n Anneli Kauppi pokkasivat komeimmat pystit lauantaina Kuusaalla.

Anjalankosken UA:n Janne Korhonen palkittiin Kaakkois-Suomen Vuoden urheiluautoilijana. Korhonen voitti tänä vuonna rallin Suomi-Cupin kultaa SC5-luokassa.

Ansioituneena nuorena palkittiin puolestaan Kouvolan Seudun Autourheilijoiden Niklas Heino, joka sijoittui hopealle rallin nuorten SM-sarjassa.

Vuoden toimitsija -palkinnon pokkasi Heinolan UA:n Anneli Kauppi.

AKK-Motorsportin aluemestatruusmitalit jaettiin lauantaina Kuusankoskella.

Tänä vuonna jaettiin kaikkiaan 119 mitalia, joista Kouvolan alueen seurojen edustajille 26 mitalia.

Kouvolalaiset AKK-Motorsport Kaakkois-Suomen aluemestaruusmitalistit:

Kultamitali:

Rallikuljettajat, seniori: Timo Puhakka, AnkUA. Rallikuljettajat, nuoret: Niklas Heino, KSAU. Historic Rally Trophy -kuljettaja: Antti Leponiemi, KSAU. Historic Rally Trophy -kartanlukija: Juho Ruhanen, ValUA. Rallisprint, yleinen: Ville Puhakka, AnkUA. Jokamiesluokka, naiset: Irma Pekkarinen, ElimäenMU. Rallicross SRC: Toni Niemi, ValUA. Rallicross, autocross: Jori Seppälä, ValUA. Rata-ajo V1600: Mika Lahtinen, ValUA.

Hopeamitali:

Ralli kuljettajat, V1600: Saku Tiainen, ValUA. Ralli, kartanlukijat, yleinen: Janne Pasenius, ValUA. Ralli, kartanlukijat, seniorit: Ville Puhakka, AnkUA. Rallisprint V1600: Roope Suomalainen, ValUA. Rallisprint, juniorit: Toni Torkell, KSAU. Rallisprint, naiset: Riina Kykkänen, AnkUA. Jokamiesluokka, EVK: Teemu Kerola, AnkUA. Jokamiesluokka, nuoret Olli Kuukka, AnkUA. Rallicross SRC: Tomi Koirikivi, ValUA. Rallicross, autocrossi: Timo Puhjo, ValUA. Karting, micro: Joel Kuhanen, Kouvolan FK-K.

Pronssimitali:

Historic Rally Trophy -kuljettajat: Kaj Forsberg, AnkUA. Ralli, kartanlukijat, V1600: Jenna Palohalme, ValUA. Historic Rally Trophy -kartanlukijat: Joni Forsberg, AnkUA. Jokamiesluokka, naiset Heidi Ruhanen, AnkUA. Jokamiesluokka, tuupparit: Jarno Ruhala, AnkUA. Rallicross SRC: Jari Klemettilä, AnkUA.

Uusimmat uutiset