Kouvolalaiset Jaana Kivimäki ja Niko Oksanen saivat urheilija-apurahan — Katso lista kaikista apurahan saajista

Moises Garibay

Jaana Kivimäki sai 10 000 euron apurahan.
Jaana Kivimäki sai 10 000 euron apurahan.

Kouvolalainen pararatsastaja Jaana Kivimäki ja kouvolalainen keilaaja Niko Oksanen olivat mukana saajien listalla, kun Opetus- ja kulttuuriniministeriö julkisti tiistaina kesälajien urheilija-apurahat. Kivimäki sai 10 000 euroa ja Oksanen 6 000 euroa.

Apurahojen tavoitteena on luoda taloudelliset edellytykset ammattimaiselle ja päätoimiselle valmentautumiselle. 17 urheilijaa sai 20 000 euron apurahan. 40 urheilijaa sai kymppitonnin ja 106 urheilijaa 6 000 euroa.

Apurahat myönnetään Veikkauksen tuotosta. Sellaista ei voi saada, mikäli urheilijan vuositulot edellisessä vahvistetussa verotuksessa (2017) ylittävät 80 000 euroa.

Apurahaa myönnettäessä huomioidaan urheilijan ”kansainväliset näytöt sekä urheilijan tulos- ja menestyskehitys suhteessa lajin kansainväliseen arvostukseen, tasoon ja kehitykseen”.

Katja Juurikko

Kouvolan All Starsia edustava Niko Oksanen sai 6 000 euron apurahan.

Kaikki apurahan saajat lajeittain:

20 000 euroa:

Ammunta: Mäkelä-Nummela Satu

Karate: Keinänen Titta

Nyrkkeily: Gustafsson Elina, Potkonen Mira

Paini: Heino Ville, Olli Petra

Purjehdus: Mikkola Monika, Tenkanen Tuula

Pyöräily: Lepistö Lotta

Triathlon: Lilja Liisa

Uinti: Liukkonen Ari-Pekka

Yleisurheilu: Heikkinen Marjaana, Kotaja Amanda, Piispanen Toni, Pitkämäki Tero, Ruuskanen Antti, Tähti Leo-Pekka

10 000 euroa:

Ammunta: Kurki Juho, Salmi Marika, Törnroos Vesa, Veromaa Mopsi

Beach volley: Ahtiainen Niina, Lahti-Liukkonen Taru, Lehtonen Riikka, Parkkinen Anniina

Jousiammunta: Antonius Jean-Pierre, Forsberg Jere

Miekkailu: Vuorinen Niko

Paini: Kuosmanen Elias, Savolainen Arvi

Painonnosto: Ilmarinen Meri, Vuohijoki Anni

Purjehdus: Nirkko Tapio, Petäjä-Siren Tuuli, Tapper Kaarle

Pyöräily: Sopanen Harri

Ratsastus: Karjalainen Katja, Kivimäki Jaana

Suunnistus: Harju Venla, Rantanen Merja, Teini Marika

Taekwondo: Mikkonen Suvi

Triathlon: Sali Kaisa

Uinti: Jallow Mimosa, Laukkanen Jenna, Lähteenmäki Leo, Mattsson Matti

Yleisurheilu: Helander Oliver, Lipsanen Simo, Manni Henry, Murto Wilma, Mäkelä Kristiina, Neziri Nooralotta, Ojala Aleksi, Partanen Aku (Veli-Matti), Raitanen Topi, Söderberg David

6 000 euroa:

Ammunta: Friman Cristian, Hyrkäs Emmi, Kallioinen Eetu, Kopra Vili, Kössi Oskari, Mylly Jarkko

Autourheilu: Alatalo William, Valtanen Juho

Golf: Lindell Oliver

Jalkapallo: Ahtinen Olga, Collin Kaisa, Danielsson Jenny-Julia, Franssi Sanni, Heroum Nora, Kemppi Juliette, Tulkki Emmaliina, Öling Ria

Jousiammunta: Vikström Antti

Judo: Kakko Katri, Kanerva Emilia, Viitanen Samuli

Karate: Aronen Emma

Keilailu: Oksanen Niko

Koripallo: Gustavson Andre, Holopainen Annika, Jantunen Mikael, Kuier Awak, Lahtinen Lotta-Maj, Tahvanainen Ville, Valtonen Elias, Äijänen Anniina

Lentopallo: Breilin Niklas, Ivanov Ilja, Jokela Joonas, Kaislasalo Samuli, Kokkonen Suvi, Ronkainen Antti, Sievänen Tiiamari, Suihkonen Niko

Maalipallo (VAU): Honkanen Miika, Miinala Erkki, Montonen Ville

Melonta: Hakala Jeremy, Malinen Netta, Nykänen Miika, Polet Pauliina, Vettanen Niklas

5-ottelu: Salminen Laura

Nyrkkeily: Aliu Krenar, Khatajev Arslan

Paini: Heino Jere, Lipasti Matias, Metsomäki Toni, Mäenpää Konsta, Peltokangas Mikko

Purjehdus: Kurtbay Sinem, Muhonen Oskari, Ruskola Noora, Wulff Mikaela

Pöytätennis: Miettinen Esa, Oláh Benedek

Pyöräily: Hänninen Jaakko, Polvi Teppo

Salibandy: Salo Nico, Savonen Krister

Soutu: Ven Robert, Karppinen Eeva

Sulkapallo: Koljonen Kalle

Suunnistus: Haataja Anna, Niemi Aleksi, Närhi Anna, Ojanaho Olli, Sianoja Maija

Tennis: Ruusuvuori Emil, Virtanen Otto

Triathlon: Lotvonen Jussi

Uinti: Hulkko Ida, Latikka Antti, Markkanen Jessika

Voimistelu: Gergalo Rebecca, Kirmes Oskar, Liinavuori Elisa, Mäkelä Sani, Närevaara Milja, Oikari Ada, Ora Inka, Rantala Emma, Saarenketo Heikki, Vainio Juulia, Virkkunen Amanda

Yleisurheilu: Andersson Saga, Holttinen Tommi, Hyryläinen Anne-Mari, Jaakkola Aleksi, Junnila Ella, Kangas Jenni, Keränen Toni, Kähärä Jessica, Lehikoinen Viivi, Leveelahti Helena, Liipola Henri, Peitso Petteri, Purola Samuel, Savola Elmo, Tervo Krista, Vainio Alisa.

Kommentoidut