Kahden suuren lajilegendan asettuminen Koplaan tekee Iiro Haimin iloiseksi – "Kun nauravainen Jere ilmestyy paikalle, nauraa koko porukka"

AOP/Harri Bragge

Kaikkien aikojen lyöjäkuningas Jere Dahlström tunnetaan pesäpalloilijana, joka ei menneitä ja tulevia murehdi.
Kaikkien aikojen lyöjäkuningas Jere Dahlström tunnetaan pesäpalloilijana, joka ei menneitä ja tulevia murehdi.

Superpesiksen viime kauden pronssimitalisti Kouvolan Pallonlyöjät avasi halliotteluiden kautensa viime viikonloppuna Imatralla. KPL pelasi kolmen illan aikana kaksi ottelua, joissa se voitti Imatran Pallo-Veikot 2–1 (2–3, 1–0, 2–1) ja Kiteen Pallon 2–0 (6–2, 5–1).

KPL kierrätti yhteensä 14 pelaajaa.

Ulkopeliyhdeksiköstä vain Tommi Mäentausta (1), Sasu Toikka (3) ja Matti Latvala (5) esiintyivät molemmissa otteluissa samalla lyöntinumerolla.

Ulkopelikoostumuksessa oli muutama harjoituskauteen soveltuva yllätys suurelle yleisölle. Anssi Lammila pelasi IPV:tä vastaan ykkösvahtina, kun Valtteri Luoma oli poissa kokoonpanosta.

Ykköspesiksestä Oulusta pääsarjatasolle palannut lajilegenda Toni Kohonen otti paikkansa kolmospolttajana. KPL:n polttolinjan muodostivat Kohonen, Matti Saukko, Toni Laakso ja Latvala. Toikka hääräsi molemmat matsit totutusti siepparina.

KiPa-ottelussa Luoma tuli etukentälle ja Iiro Nokkala meni Laakson paikalle polttolinjaan. Lammila siirtyi tutummalle kolmospolttajan reviirille ja Kohosesta tuli kolmosvahti.

Takakenttää luuttusivat kummassakin mittelössä jo vuosia koppariparina pelanneet Mäentausta ja Juho Hacklin.

AOP/Harri Bragge

Toni Kohonen ja Jere Dahlström eivät ole aiemmin pelanneet joukkuekavereina seurajoukkuetasolla. KPL:ssä tämän kaksikon yhteispeli toteutuu kaudella 2020.
Toni Kohonen ja Jere Dahlström eivät ole aiemmin pelanneet joukkuekavereina seurajoukkuetasolla. KPL:ssä tämän kaksikon yhteispeli toteutuu kaudella 2020.

14 pelaajan ringillä sarjakauteen

Pelinjohtaja Iiro Haimi halusi nähdä molemmat ottelut nimenomaan ulkopelin kautta. Ukonniemen hallin kentän ominaisuudet eivät tarjoile mahdollisuuksia varsinaiseen sisäpeliherkutteluun, joten KPL sai samalla kokemusta pomputtomasta pesiksestä vaihtotilanteissa.

– Oli hyvä päästä kierrättämään 14 tervettä pelaajaa. Sillä ajatuksella mennään kesälläkin, että 14 pelaajan rinki pidetään ja huilipelejä tulee todennäköisesti melkein jokaiselle, Haimi viittaa KPL:n pelaajamateriaalin laatuun ja laajuuteen.

KiPaa vastaan 11 lyötyä juoksua oli Haimin mukaan joukkueelta vahva näyttö. Kohonen ja jokeri Jere Dahlström kotiuttivat kumpikin kolmesti. Latvala löi kaksi juoksua.

Lumikki Haaja

Kouvolan oma kasvatti Iiro Haimi teki syksyllä kaksivuotisen sopimuksen KPL:n pelinjohtajan tehtävistä.
Kouvolan oma kasvatti Iiro Haimi teki syksyllä kaksivuotisen sopimuksen KPL:n pelinjohtajan tehtävistä.

– Hallipeliksi se oli jopa loistavaa sisäpeliä. Todella hyviä ja monipuolisia lyöntejä kauttaaltaan, Haimi sanoo.

Toni Kohonen on edelleen sarjan ehdottomia huippupelaajia. — Iiro Haimi

Haimi muistuttaa, että KPL:n pelaajistossa on yhdeksikössä harvinaisen paljon hyviä kotiuttajia.

Uusi pelinjohtaja ei ole huolissaan lyöjien ja etenijöiden välisestä tasapainosta, sillä jo viime kaudella KPL tunnettiin Mäentaustan, Saukon ja Santeri Löppösen ansiosta kolmesta todellisesta huippuetenijästä.

– Näiden huippunopeiden kaverien taustalla ratkaisevampaa on, missä juoksukunnossa ovat Lammila, Toikka ja Laakso. Heidän tuellaan meillä on pomminvarmasti etenemisvoimainen joukkue. Lisäksi meillä on edelleen Ville Pesu tuomassa lisäjalkoja.

Jussi Lopperi

Toni Kohonen on palannut KPL:ään, jossa hän pelasi neljä kautta vuosina 2007–2010.
Toni Kohonen on palannut KPL:ään, jossa hän pelasi neljä kautta vuosina 2007–2010.

Kaikkien aikojen pelaaja ja kaikkien aikojen lyöjäkuningas joukkuekavereina

KPL hankki täksi kaudeksi joukkueeseensa rutkasti kokemusta. 22 Itä–Länttä pelannut 10-kertainen mestari Toni Kohonen, 44, on ykkösenä monessa tilastossa: pesispörssipisteet, ottelut ja kärkilyönnit.

9 Itä–Länttä pelannut Jere Dahlström, 39, puolestaan tunnetaan kaikkien aikojen lyöjäkuninkaana.

Haimi on erittäin iloinen siitä, miten kaksi suurta pesäpallolegendaa ovat asettuneet KPL:ään. Pelinjohtajan mukaan molemmista pelimiehistä näkee, että he nauttivat olostaan ja harjoittelusta Koplassa.

– Molemmilla on meille iso lisäarvo ja he tukevat tavoitettamme pelata neljän parhaan joukossa taistelemassa suomenmestaruudesta. Kummatkin hankinnat tehtiin puhtaasti pelillisistä lähtökohdista. Meriitit ja kokemukset tulevat bonuksena. Meillä on tasaisen hyvä joukkue, emmekä odota yhdestäkään pelaajasta sateentekijää.

Jussi Lopperi

Kaikkien aikojen pesäpalloilijaksi tituleerattu Toni Kohonen allekirjoitti sopimuksen KPL:n kanssa joulun alla. 10-kertaisen mestarin paluuta Kouvolaan oli toteuttamassa myös seuran puheenjohtaja Harri Lehto.
Kaikkien aikojen pesäpalloilijaksi tituleerattu Toni Kohonen allekirjoitti sopimuksen KPL:n kanssa joulun alla. 10-kertaisen mestarin paluuta Kouvolaan oli toteuttamassa myös seuran puheenjohtaja Harri Lehto.

– Jere on persoonana iloinen ja rento. Nauru raikaa, ja kun hän ilmestyy paikalle, nauraa koko porukka.

– Kode tuo oman pelipanoksensa ja persoonansa ja hänellä on kokemusta voittamisesta. Hän on edelleen sarjan ehdottomia huippupelaajia.

Superpesiksen hallikauden alkulohkossa KPL kohtaa lauantaipeleissä Tahkon 8.2. ja Mansen 15.2. Tampereen messukeskuksessa.

Hallikauden jälkeen KPL on mukana pesäpallon kansainvälisen sanoman levittämisessä. Sarjakausi alkaa neljännen kerran peräkkäin Espanjan Fuengirolassa. KPL ja Vimpelin Veto pelaavat sarjapisteistä sunnuntaina 26. huhtikuuta.

Luetuimmat

Uusimmat uutiset